Pomáháme nabrat síly
Zavádění sociální rehabilitace
Cílem tohoto pilotního projektu je rozšíření námi poskytovaných ambulantních služeb určených zejm. lidem s různou kombinací diagnóz a lidem po poškození mozku o službu terénní – sociální rehabilitaci a to mnohem širší cílové skupině.
Projekt reaguje na aktuální situaci a poptávku po službě, která by byla dostatečně pružná a reagovala na aktuální potřeby cílové skupiny ve všech oblastech jejich života (práce, volný čas, vzdělání, zdraví, bydlení).
Projekt je realizován za finanční podpory Nadace člověk člověku, ČSOB a řadou drobných dárců, jejichž podpory si velmi vážíme.
S kondicí hravě
Cílem projektu je přispět ke zlepšení fyzické a psychické kondice lidí se zdravotním postižením i chronickým onemocněním, zlepšení jejich schopnosti trávit volný čas smysluplně a aktivně odpočívat nezávisle na intenzivní podpoře blízkých - pečujících. Nabytí těchto dovedností povede k vyšší samostatnosti cílové skupiny, ke zmírnění dopadů jejich zdravotního postižení či onemocnění na jejich tělesné a duševní zdraví (jde zejména o zhoršení či ztrátu sociálních dovedností, postižení kognitivních a psychomotorických funkcí, celkové snížení kondice, tendence k sociální izolaci, obavy ze sociálních kontaktů a z činnosti provozované ve skupině) a napomáhá jejich zařazení do běžného života.
Projekt je realizován za finanční podpory Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové.
Společně k návratům
Hlavním cílem projektu je poskytování komplexní podpory lidem s různou kombinací diagnóz, vč. duševního onemocnění a lidem po poškození mozku různé etiologie (kteří se potýkají s mnohočetnými následky život ohrožující a traumatizující události), jejich blízkým a pečující.
Projekt nabízí poskytování indvidiuálních konzultací s psychologem, pravidelné logopedicko-terapeutické setkání, trénink kognitivních funkcí a arteterapeutický ateliér s nácvikem relaxačních technik.
V době nouzového stavu byla podoba projektu upravena na distanční. Přes naše weby a facebook jsme sdíleli zadání pro procvičování paměti, kognitivních funkcí, užitečné články i odkazy a také zadání pro arteterapeutické tvoření a nácvik relaxačních technik. Terapeut nabídl možnost online konzultací.
Díky tomu se do projektu zapojilo také víc lidí, kteří by se z mnoha důvodů prezenční formy účastnit nemohli.
Projekt se uskutečnil díky laskavé podpoře Magistrátu hl. města Prahy, Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové a příspěvkům drobných dárců.
Pošli to dál
Hlavním cílem projektu je přiblížit široké veřejnosti problematiku lidí po poškození a poranění mozku, zvýšit povědomí o příčinách a následcích a překonat předsudky a obavy spojené se zaměstnáváním a kontaktem s těmito lidmi. Projekt zprostředkuje pomocí integračních workshopů osobní setkání lidí po poškození mozku se zástupci široké veřejnosti a se studenty odborných škol (připravující se teoreticky na práci s danou cílovou skupinou. V rámci projektu získají novou podobu také tyto webové stránky, vznikne nový leták "Zmatek v hlavě" a proběhne dotaznikové šetření mapující aktuální potřeby lidí, kteří čelí následkům poškození či poranění mozku.
Projekt podpořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR a Nadace ČEZ.
Voňavá dílna
Tento projekt nám umožní rozšířit nabídku činností sociálně terapeutické dílny o dovednosti spojené s přípravou, výrobou a prodejem ručně vyráběných přírodních mýdel.
V rámci projektu získá pracovní zkušenost přibližně 15 - 20 lidí se zdravotním postižením. Do projektu budou od samého začátku zapojeni dobrovolníci. Všichni zapojení klienti tak budou moct zdokonalit nejen své pracovní, ale také sociální a komunikační dovednosti.
Mýdla budou následně prodávány v charitativním obchůdku a při různých charitativních akcích. Výtěžek z prodeje bude použit na spolufinancování provozu sociálně terapeutické dílny.
Projekt podpořila Nadace GCP.
Jarní hnízdění aneb je to na budku
Základním cílem projektu je podpora lidí se zdravotním postižením - primárně lidí po poškození a poranění mozku a lidí s různou kombinací diagnóz při získávání základních pracovních dovedností a sociálních návyků.
V rámci projektu získá pracovní zkušenost celkem přibližně 15 - 20 lidí se zdravotním postižením, kteří se budou podílet na všech hlavních aktivitách realizace projektu - od propagace, přes komunikaci s partnery projektu, výrobu až po samotných prodej ptačích budek.
Projekt je zaměřen na snížení následků, kterým musí lidé po poškození a poranění mozku čelit v každodenním životě.
Projekt podpořily Lesy ČR, s.p.
Ateliér Via Roseta
V roce 2014 se naše organizace zapojila do projektu neziskové organizace Via Roseta, o. p. s. - Ateliér Via Roseta.
V průběhu této spolupráce bylo klientům obou organizací umožněno zúčastnit se cyklu výměnných praxí (formou 3 návštěv).
Hlavním cílem tohoto projektu bylo zprostředkovat klientům tolik cenné zkušenosti z nového pracovního prostředí, s jiným způsobem vedení, skladbou skupiny i odlišnými pracovními postupy. Od ledna do června 2014 se projektu zúčastnilo celkem 12 klientů.
Projekt Na cestě do práce nabízí ucelenou podporu při získávání pracovních a sociálních dovedností potřebných pro získání a udržení si uplatnění na trhu práce. Podpora je poskytována prostřednictvím těchto služeb: 1. sociálně terapeutické dílny; 2. přechodného zaměstnání v rámci tréninkového pracoviště (přechodné zaměstnání poskytne zkušenost shodnou s nároky a podmínkami panujícími na běžném trhu práce, avšak s respektem k potřebám specifické cílové skupiny), 3. pracovního poradenství / case managementu. Cílovou skupinou projektu jsou lidé po poškození a poranění mozku a lidé s různou kombinací postižení a diagnóz primárně ve věku 17 až 54 let. Projekt nabízí cílové skupině soustavnou a kontinuální přípravu na pracovní uplatnění, a to od úplných začátků – nácviku základních pracovních a sociálních dovedností a návyků – až po získání pracovní zkušenosti v podobě placeného zaměstnání. Projekt podpořila Nadace OKD, Nadace České spořitelny a MČ Praha 11.
Pošli to dál
Hlavním cílem projektu je přiblížit široké veřejnosti problematiku lidí po poškození a poranění mozku, zvýšit povědomí o příčinách a následcích a překonat předsudky a obavy spojené se zaměstnáváním a kontaktem s těmito lidmi. Projekt zprostředkuje pomocí integračních pracovních workshopů osobní setkání lidí po poškození mozku se zástupci firem (potenciální zaměstnavatelé, spolupracovníci), se studenty odborných škol (připravující se teoreticky na práci s danou cílovou skupinou), s volenými zástupci (zastupitelé, zaměstnanci městských úřadů a ministerstev) i se širokou veřejností. V rámci projektu vznikne také videospot, ve kterém konkrétní lidé po poranění mozku přiblíží svůj životní příběh. Projekt podpořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.
Společně k návratům
Cílem projektu je podpora úzké spolupráce mezi poskytovateli specializované péče a jednotlivými složkami ucelené rehabilitace poskytované lidem po poškození a poranění mozku. K realizovaným aktivitám patří setkávání poskytovatelů zdravotní a sociální péče; samotných lidí po poškození mozku, jejich rodinných příslušníků či pečujících a průběžné mapování potřeb této cílové skupiny. Projekt podpořilo Ministerstvo zdravotnictví ČR.
Pokud potřebujete získat přehled o nabídce odborné zdravotní a sociální péče na území hlavního města Prahy, věnované lidem po poškození mozku, využijte přehledných informací v naší databázi na webových stránkách
Další možností je stáhnout si elektronickou verzi kontaktů, na kterou najdete proklik níže. U ní však musíme upozornit, že se jedná o kontakty z roku vzniku tištěného manuálu, tedy z roku 2011.
O PROJEKTU MANUÁL UCELENÉ PÉČE NA ÚZEMÍ HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Tento projekt probíhal od ledna 2010 do ledna 2011. Hlavní ideou projektu bylo poskytnout lidem po poškození mozku informace a kontakty na odborníky následné péče tak, aby se sami mohli v nabídce orientovat a využít jen ty služby rehabilitace, které potřebují. Výsledek záměru ukáže jeho užití v praxi. Předpokládáme, že Manuál se stane užitečnou pomůckou jak pro samotné uživatele, tak pro zdravotníky a sociální pracovnice, kteří tak mohou své pacienty nasměrovat k příslušným dalším odborníkům, poskytovatelům potřebné péče. Tištěná podoba bude k dispozici pracovníkům rehabilitačních center a dalším odborníkům, kteří jej s vysvětlujícím komentářem předají lidem po poškození mozku.
Při realizaci jsme vycházeli ze seznamů všech odborníků a poskytovatelů v Praze volně dostupných na internetu – registr MPSV, stránky profesních organizací. Poté jsme uspořádali workshopy ve čtyřech různých zdravotnických zařízeních (odd. rehabilitace FNKV, odd. rehabilitace Motol, rehabilitační ústav Kladruby, rehabilitační ústav Malvazinky). Smyslem workshopů bylo zapojit do vytváření Manuálu samotný zdravotnický personál, lidi, kteří stojí na konci procesu hospitalizace a společně s klientem řeší co dál. Vybrali jsme jednoho zaměstnance rehabilitačního oddělení, který s námi sdílel myšlenku projektu. Poté nám pomohl seznámit s projektem ostatní zainteresované pracovníky a zorganizovat workshop. Díky tomuto postupu zaznamenaly workshopy relativně vysokou účast lidí, kteří se o problematiku živě zajímali. Všichni zúčastnění shodně vidí současnou návaznost rehabilitace jako nedostatečnou a jedním z důvodů je chybějící přehled možností v konkrétní situaci pacienta. Další přínosem workshopů byly kontakty na další pracovníky, kteří nám velmi pomohli. Součástí byly i evaluační dotazníky, ve kterých všichni účastníci pozitivně hodnotili samotný workshop. Po skončení workshopů nám nabídli spolupráci někteří renomovaní odborníci, kterým v manuálu jmenovitě děkujeme.
Finální sestavení seznamu vycházelo z těchto kritérií: do jaké míry poskytovatel pracuje s cílovou skupinou (jeho zkušenosti), doporučení odborníků a naše zkušenosti z praxe, ochota poskytovatelů dát k dispozici potřebné údaje. Každý údaj je ověřen. Ověřování probíhalo telefonicky, emailem, osobní zkušeností. Výsledkem je přehledná příručka rozdělená do 10 pražských obvodů. V každé z 10 částí jsou kontakty rozděleny podle složek ucelené rehabilitace - léčebné, sociální, pedagogické a pracovní.
Výsledky projektu byly zveřejněny na odborné multidisciplinární konferenci "Case management, most mezi zdravotní a sociální péčí ", konající se 3. listopadu 2010. Příspěvek měl u zúčastněných pozitivní ohlas a vzbudil velký zájem o získání příručky do svého zařízení.
Naše původní obava, že kontaktů na odborníky pracující s naší cílovou skupinou bude jen několik, se, zejména v oblasti léčebné rehabilitace, nenaplnila. Slabší nabídka je v oblasti sociální rehabilitace a nabídky specializovaných sociálních služeb (např. bydlení, respitní péče, chráněná pracoviště). Až praxe však ukáže, zda všichni poskytovatelé pracují v souladu s informacemi, které uvedli. Pořád ale platí, že těch opravdu specializovaných je nedostatek. Ovšem to neznamená, že ti ostatní nebudou pro lidi po poškození mozku přínosem. Ukázaly se i některé již tušené skutečnosti – například absolutní nedostatek speciálních pedagogů pro dospělé nebo alespoň informací od nich. Realizace dále ukázala, že v dalším podobném projektu lze příště využít pro větší informovanost o myšlence projektu a tím zjistit více užitečných informací z praxe, možnosti založení tématické skupiny na jedné z internetových sociálních sítí.
Na tento projekt lze dobře navázat a dále jej rozpracovávat. Na našich internetových stránkách www.navraty.info plánujeme v tomto roce zřídit živou databázi, která by byla vždy aktuální. Přesto si myslíme, že vydání tištěné verze je nenahraditelné, protože ne každý cílový uživatel je schopen hledat kontakty on line. Pokud se v praxi tento projekt ukáže jako přínosný, může být impulsem pro možné řešení realizace koncepce ucelené rehabilitace na území celé ČR.
Výstupem z projektu jsou i zjištění, nakolik jsou jednotlivé oblasti rehabilitace zastoupeny poskytovateli, která z oblastí je nedostatečně zajištěná. Na tato zjištění pak bude možné dobře navazovat a dále je rozpracovávat (např. v rámci strategického plánování rozvoje poskytovaných sociálních služeb na daném území).
Za realizační tým, Bc. Petra Stojčenková
Dílny tvořivosti, o.p.s.
Podskalská 1252/24
128 00 Praha 2
e-mail: dilny_tvorivosti@seznam.cz
mob: 774 372 796, 608 372 999
www.dilnytvorivosti.cz
www.navraty.info
č.ú.: 2900231647/2010
2024 farní společenství u sv. Václava na Praze 6 * sestry Apoštolátu sv. Františka * MČ Praha 7 * Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR * Magistrát hl. města Prahy * Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové * Ministerstvo kultury ČR * MČ Praha 2 * MČ Praha 8 * MČ Praha 13 * MUDr. Šárka Hadravská * Charity Gums * Rohde & Schwarz - Praha, s.r.o. * KDU - ČSL
* Nadace Agel * Nadace ČEZ
Zvláštní poděkování bychom rádi věnovali a nasměrovali k sestrám Apoštolátu sv. Františka od sv. Václava v Dejvicích a Nadaci člověk člověku za jejich morální i finanční podporu, hluboké porozumění naší často náročné práci.
2023 Ing. Jiří Domanský * farní společenství u sv. Václava na Praze 6 * sestry Apoštolátu sv. Františka * Eliška Častulíková * MČ Praha 7 * Nadace člověk člověku * Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR * Magistrát hl. města Prahy * Ministerstvo zdravotnictví České republiky * Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové * Ministerstvo kultury ČR * MČ Praha 10 * MČ Praha 8 * MČ Praha 13 * Evropská unie - Evropský sociální fond - Operační program Zaměstnanost * MUDr. Šárka Hadravská * rodina Neradových * MUDr. Růžena Potočková * p. Václav Švarc
2022 Ing. Jiří Domanský * farní společenství u sv. Václava na Praze 6 * sestry Apoštolátu sv. Františka * p. Harald Scheu * Mgr. Hana Charousová * MUDR. Šárka Hadravská * Lucie Neradová * Eliška Častulíková * MČ Praha 7 * Nadace ČEZ * ČSOB * Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR * Magistrát hl. města Prahy * MČ Praha 2 * Ministerstvo zdravotnictví České republiky * Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové * Ministerstvo kultury ČR * MČ Praha 10 * MČ Praha 8 * MČ Praha 13
2021 Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR * Magistrát hl. města Prahy * MČ Praha 2 * MČ Praha 7 * advokátní kancelář Kinstellar Prague * Ministerstvo kultury ČR * Ministerstvo zdravotnictví ČR * MČ Praha 10 * Nadace Jedličkova ústavu * Nadace Umění pro zdraví * Marta Borowiecová
* Ing. Jiří Domanský * Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové * MČ Praha 8 * Alza.cz, a.s. * MČ Praha 13 * NF Tesco * NROS * MČ Praha 2 * Nadace Naše dítě * Nadace člověk člověku * Nadace dětský mozek * Austromar Obchodní a dopravní spol. s r.o. * MUDr. Šárka Hadravská
* MUDr. Růžena Potočková
Za hmotné dary, nákup a prodej našich výrobků a další druhy pomoci děkujeme Mgr. Pavlu Višňovskému * LMC, s.r.o. * Šťastné kavárně * mladé paní Blance Karikové * Lesům hl. města Prahy *
2020 Nadace Jedličkova ústavu * Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové * Lesy hl. města Prahy * Ing. Jiří Domanský * paní Marta Borowiecová * Neradovi * Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR * Magistrát hl. města Prahy * MČ Praha 2 * MČ Praha 7 * MČ Praha 8 * MČ Praha 10 * MČ Praha 13 * MČ Praha 14 * Alza.cz * Austromar Obchodní a dopravní spol. s r.o. Moc děkujeme.
Za hmotné dary, nákup a prodej našich výrobků a další druhy pomoci děkujeme Bc. Pavlu Višňovskému * JARO GROUP INTERNATIONAL * CAFÉ ELEKTRIC * Šťastné Kavárně * Papírnictví, Podskalská 18 * MUDr. Šárce Hadravské, MIAC * Míše Stabrynové, spol. Tchibo * HomeForTrees * Lesoškolkám * České podnikatelské pojišťovně, a.s. * Byznys pro společnost, z.s. * Petru Babákovi