pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Jak souvisí optimismus s dobrou kondicí?

Již delší dobu z mnoha stran slýcháme informace o tom, jak optimismus prospívá našemu psychickému i fyzickému zdraví. Potvrzují to také vědci z amerického institutu Mayo Clinic, kteří také dodávají, že optimismus nejen udržuje pevnější zdraví, ale také prodlužuje život. Optimisté lépe zvládají stres a méně podléhají depresím.

 

Četná šetření také dokládají, že pozitivní myšlení ovlivňuje také náš imunitní systém. Pozitivní pocity přebírají jakousi roli prostředníků a aktivují levý předfrontální kortex, což se projevuje právě na dobře fungujícím imunitním systému.

 

Bezpochyby není třeba vědecké studie k tomu, abychom si všimli, že optimismus bývá nakažlivý a snadno přeskočí i na druhé. Naši emoční stabilitu tedy do značné míry ovlivňuje naše okolí, vztahy k druhým lidem a naopak. Naše nálada velmi často ovlivní naše nejbližší okolí.

 

Pokud se nám však v životě přihodí, že nám zrovna není do zpěvu, nemusíme se za to stydět. Některé životní události je potřeba si odžít, odsmutnit, někdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc.

 

Velmi poutavě o tom umí mluvit jeden z nejznámějších současných českých psychiatrů MUDr. Radkin Honzák.

Psychiatr, publicista a vysokoškolský pedagog. Specializuje se na psychoterapii a je zastáncem psychosomatického (biopsychosociálního) přístupu.

 

Poslechnout si ho můžete na následujících odkazech. Věřím, že vás informace zaujmou, umí je podat velmi poutavou formou. Mluvím z vlastní zkušenosti, pan doktor Honzák byl jedním z přednášejících na námi pořádaných konferencích zaměřených na téma péče o lidi po poškození mozku.

Studio 27 - Radkin Honzák - Humor jako lék na duši

https://www.youtube.com/watch?v=un-67xaOU3E

https://www.youtube.com/watch?v=kHUStMrGvB0

https://www.youtube.com/watch?v=Xywu90WtU9A