pomáháme lidem po
poškození mozku v návratu
do aktivního života
lidem s duševním onemocněním
na cestě z izolace a
nelehké životní situace FB EN

Pozitivní emoce, smích a laskavost

Navozování pozitivních emocí představuje zajímavou a užitečnou možnost, jak mírnit negativní emoce a stres.

Pokud se nám nedostává přirozených zdrojů spontánního smíchu, můžeme si vypomoci smíchem záměrně navozeným, meditací laskavosti, změnou vztahového rámce (podívat se na problémy z jiných úhlů), využíváním sítě sociálních vztahů, poslechem relaxační hudby nebo již staletí ověřenou přiměřenou fyzickou aktivitou.

 

Ke smíchu si můžeme vypomoci návštěvou webových stránek psychiatra Karla Nešpora https://www.drnespor.eu. Jeho pozitivní kukuč a až sugestivní úsměv, vás určitě nenechá špatně naladěnými. Pozitivní náhled bezpochyby podpoří také jeho nahrávka Jak se naladit na usměvavý den https://www.drnespor.eu/UD18.mp3. Pro mnohé se poslech stane nezapomenutelným zážitkem.

 

Nyní se ještě naučíme zmíněnou Meditaci milující laskavosti (mettá).

 

Jedná se o tradiční techniku. V současnosti existuje množství variant (19). Zde jsme se pokusili o maximální jednoduchost.

Poloha: Obvyklou polohou je vzpřímený sed, lze ale praktikovat v jakékoliv pozici, dokonce i za chůze, jestliže při tom člověk dokáže dávat pozor na cestu.

Příprava: V sedě zdola nahoru zpevněte tělo. Pak od hlavy až nohám uvolněte ty jeho části, které nejsou nutné k zachování polohy. Chvíli pozorujte pohyby břicha při dýchání a zklidněte se.

 

Vlastní cvičení

1. Vybavte si nějakou svoji dobrou vlastnost nebo něco dobrého, co jste udělali. Opakujte si v duchu: „Ať jsem šťastný (šťastná), ať se mi daří dobře!“

2. Řekněte si v duchu: „Ať jsou všichni přede mnou šťastní, ať se jim daří dobře!“ Totéž opakujte směrem dozadu, napravo, nalevo, dolů (to může znamenat i ty, kdo jsou na tom hůře než my) a nahoru (to může znamenat i ty, kdo jsou na tom lépe).

3. Pak si vybavte konkrétního žijícího člověka nebo skupinu lidí. Připomeňte si nějakou jeho nebo jejich dobrou vlastnost a opakujte: „Ať je šťastný (šťastná, šťastní), ať se mu (jí, jim) daří dobře!“ To lze opakovat vícekrát. Nejsnazší je to ve vztahu k lidem, k nimž máme neutrální nebo mírně pozitivní vztah. Tím bývá vhodné nácvik začínat.

4. Cvičení zakončete: „Ať jsem šťastný (šťastná), ať se mi daří dobře!“

 

zdroj: https://www.drnespor.eu/